למה חשוב לתת מתנות לגיוס?

מתנה למפקד 2023

היסטוריה של מתנות לגיוס

ההיסטוריה של מתנות לגיוס איננה כה ארוכה כפי שאפשר היה לחשוב ויש לכך סיבה מצוינת. לרב, כאשר חיילים היו יוצאים לשרת את ארצם הם היו עושים זאת במקומות מרוחקים שלא תמיד ניתן היה בקלות לשלוח אליהם מתנות. קחו למשל את מלחמת העולם הראשונה. בעשירי לאוגוסט 1914 הגרמנים פתחו את האפשרות לשלוח חבילות לחיילים בחזית כי רק אז ניתן היה להבטיח קווי אספקה שוטפים. עוד לפני שעבר חודש מפתיחת האפשרות הזו, נאלצו להקפיא את האשפרות למשלוח מתנות לחיילים בחזית פשוט כי הלוגיסטיקה קרסה מעומס החבילות. רק לקראת סוף שנת 1916 נפתחה מחדש האפשרות לשלוח חבילות לחיילים בחזית. 

על חשיבות מתנות לחיילים

מכתבים ומתנות לגיוס הם אחד הדברים שהוכרו לאורך ההיסטוריה האנושית כהכרחיים עבור הכוחות הלוחמים. הם חיוניים לשמירה על המורל, לשמירה על תחושת השייכות והקהילה, למצב הרוח ולאיכות החיים של החיילים בחזית. 

במלחמת העולם הראשונה, לדוגמה, היו תקופות בהן נשלחו מאנגליה כ – 12 מיליון מכתבים וכמיליון מתנות לחיילים שנשלחו בחבילות לשבוע ולקראת החגים נערכו קמפיינים למשלוח חבילות ומתנות לחיילים בארצות שונות. מועדון מעבר לים הבריטי, לדוגמה, עודד ילדים בגנים לגייס כספים לצורך משלוח מתנות לחיילים. המתנות כללו מוצרים שמטרתם הייתה לשמח את החיילים, כמו גרביים או שוקולד.

 ביתו בת ה-17 של המלך ג’יימס, הנסיכה מרי, ארגנה מבצע ענק לגיוס תרומות על מנת שכל חייל יקבל מתנה: קופסת מרי לחג. הקופסאות היו עשויות מכסף לקצינים וארד לחיילים ועוטרו בתבליטים עם תמות צבאיות ועם דיוקן של הנסיכה מרי. תוכן הקופסאות אולי נשמע הזוי בימים אלו, אך היה הגיוני לחלוטין לתקופה ההיא: טבק, קופסת סיגריות בעטיפה צהובה וחתומה, מצית, כרטיס לחג המולד עם הקדשה מהמלך ג’יימס ותמונה של הנסיכה מרי. הממוזלים גם קיבלו שוקולד וממתקים שגם דאמבלדור מהוגווארטס היה שמח לקבל – סוכריות חמוצות שנקראות טיפות לימון. כ 400 אלף קופסאות חולקו עד חג המולד של שנת 1914 אולם ההפצה המלאה שכללה שניים וחצי מיליון קופסאות הסתיימה רק בשנת 2020. חיילים שנמנעו מלעשן ויורשיהם יכולים למכור היום את הקופסה על תכולתה ב-300 ליש”ט ויותר. 

המלך והמלכה באותה שנה קראו לחברות לתמוך בחיילים פצועים שהיו מאושפזים במנצ’סטר – התוצאה הייתה עודף עוגות שבית החולים הוצף בו באותה השנה.

דוגמאות למתנות לחיילים לא חסר, כולן בזכות החשיבות הרבה לשמירה על מורל גבוה של החיילים שנמצאים בתנאים קשים וזקוקים לזיכרון ומגע של בית, לשמור על מצב הרוח ולזכור מי הם ולמה הם שם, ולזכור שיש עוד למה לצפות. 

היסטוריה של מכתבים ומתנות לגיוס

שליחת מכתבים ומתנות לחיילים ולמלחים בלב ים אינה משימה פשוטה וודאי לא כאשר מסתכלים עליה בראי ההיסטוריה. בשנת 1790 הדואר פיתח יכולת להביא את המכתבים והחבילות לחיילים, גם בעת לוחמה, אך הבעיה הייתה העלות. לשלוח מכתב היה עסק יקר למדי, שרבים לא יכלו להרשות אותו לעצמם. הדברים החלו להשתנות בשנת 1795 שאז הוחלט כי מלחים וחיילים יוכלו לשלוח מכתבים הביתה בעלות של פני אחד. 

הדברים לא הלכו חלק בתחילה. נסו לדמיין את האתגרים שעמדו בפני נציגות הדואר. החיילים לא תמיד היו בשטחי אנגליה, מקום הימצאם לא תמיד היה ברור, לפעמים הם נמצאו עמוק בשטחי האויב ולפעמים הם היו במקומות ארעיים ומרוחקים או ששינו את מקומם לעתים תכופות. אם כל אלו לא היו מספיקים, הרי שהאדמירלות לא לגמרי שיתפה פעולה לגבי מקום הימצאם של החיילים – אחרי הכל – “שקט ברשת” שלא לדבר על “פזיזות לשון – ראשית אסון!” אז איך בכל זאת שלחו מתנה למתגייס אם הבסיס שבו הוא נמצא – זה שמי ששלח את המתנה ידע עליו – כבר לא היה רלוונטי, והגורמים שידעו היכן הוא סירבו לשתף פעולה? התשובה נמצאת בגוף השאלה: הרבה מאד מתנות לחיילים הלכו לאיבוד באותה התקופה.

שיטת הפני למכתב נמשכה גם אחרי 1815, תום המלחמות הנפוליאוניות, אך הפכה לנחלת הכלל רק בינואר 1840 במהפכת הפני פוסט בה שונתה שיטת התשלום עבור מכתבים לכולם ולא רק לחיילים ומלחים בתפקיד. 

איך מתגברים על הקשיים בסופו של דבר? מדובר בעבודת צוות לכל דבר ועניין. הדואר דואג לחלוקת מתנות לחיילים ומכתבים בגבולות הארץ נשלחים באמצעות דואר ישראל, אך בניגוד לכתובת רגילה, המכתבים והמתנות לחיילים כולל דואר צבאי (ד”צ) שכולל מספר זיהוי בלבד של היחידה בה החייל נמצא. המכתבים והחבילות מועברים ליחידה צבאית שאחראית על איתור החייל בהתאם לד”צ ושליחת המכתב או החבילה למיקום המתאים, בארץ או מחוץ לגבולות הארץ.

איך השתנו מתנות לחיילים עם השנים?

שלא במפתיע, מתנות משקפות את רוח התקופה, ואת הדברים המקובלים בתקופות השונות. משלוח של טבק ללעיסה כיום היה מתקבל בהרמת גבה ומשלוח של חפיסת סיגריות, גם אם החייל הפרטי אליו אתם שולחים את המתנה מעשן – גם הוא לא היה מתקבל בעין יפה במיוחד. עישון היום נחשב כהרגל לא בריא, וודאי לא כמותרות מפנקות המרימות את המורל. בתקופת מלחמת העולם הראשונה מתנות של טבק וסיגריות היו מקובלות והגיוניות כפי שניתן להבין מהמתנה המלכותית של קופסת מרי.

כרטיסי ברכה לחגים השונים היוו תמיד אחת המתנות לחיילים המקובלות ביותר. בתקופות של מלחמות גופים מדיניים ומסחריים לעתים אף יוצרים במיוחד כרטיסים המיועדים עבור חיילים בחזית במטרה לעודד אותם. 

סיגריות, שוקולד, ממתקים ואפילו כרטיסי ברכה הם המתנות לחיילים שבאות לעודד את הרוח אך עושות מעט על מנת להקל עליהם את החיים שבשגרה. המתנות שבאות להקל על חיילים את החיים השתנו גם הן עם השנים, כראי התקופה. בזמן מלחמת העולם הראשונה המתנות הפרקטיות היו גרביים, מסרקים ואולרים. תנועה שהייתה קיימת באותם שנים נקראה – לסרוג לטומי והיא קראה ליצירת פריטים שימושיים עבור חיילים: גרביים וכפפות עבודה (ללא אצבעות). חברות צמר נידבו את החומר, עלונים וספרי הדרכה סיפקו אין ספור דוגמאות והנחיות כיצד ליצור אותם והעורף נקרא לדגל ולמסרגה. 

מתנת גיוס פופולרית בתקופת מלחמת ויאטנם הייתה בכלל רשמקול וטייפים: חידושים מודרניים שאפשרו לאנשים בבית לשלוח קלטות מוקלטות בקולם, אפשרו לחיילים להאזין לקול יקיריהם שנשארו בבית ולהקליט את חבריהם ומכתביהם.

כיום, עם מהפכת האינטרנט, מתנות שימושיות רבות כוללות את כח השמש ומחברות אותו לסמארטפון הנייד: מטענים סולריים, לדוגמה, הפכו למתנה נפוצה ושימושית לחייל המודרני. שוו בדמיונכם חייל ממלחמת העולם הראשונה מקבל לידיו מטען סולרי שכזה – מלבן מתכת עם חורים שמה הוא אמור לעשות איתו? 

מתנה למתגייס יכולה לשלב את הטוב בשני העולמות: מתנות שבאות להעלות את המורל ולחזק את הקשר עם העולם שהחייל השאיר מאחוריו וגם כאלו שהן שימושיות. הטכנולוגיה המודרנית מאפשרת הדפסה איכותית של דמויות ודוגמאות רבות, כולל כאלו אישיות שעוצבו במיוחד עבור החייל הפרטי. הדפסה איכותית על פריטים אשר גם ישמשו את החיילים, דוגמת כיסוי לחוגר, מהווה בדיוק מתנה שכזו. המגע האישי הוא זה שקושר אותו לעולם ממנו בא, מעניק תחושת שייכות וקירבה ומעלה את מצב הרוח ברגעי שפל ואילו השימושים הפרקטיים של המתנה הופכים את החיים למעט יותר נוחים עבור החיילים.

Rate this post

כלי נגישות