מתנות לטקס תעודת זהות ראשונה לתלמידים

  נקודות ציון בחייהם של מתבגרים שלא כדאי לפסוח עליהם

טקס תעודת זהות ראשונה היא הדרך בין הילדות לבגרות היא ארוכה ונמשכת כעשור. במהלך התקופה המתבגרים הצעירים לומדים עוד ועוד כישורים להם יזדקקו בעולמם של המבוגרים, מקבלים טיפין טיפין זכויות נוספות על אלו שהיו להם כילדים ולומדים לבדל את עצמם ולגבש את זהותם כמבוגרים. הדברים היו נכונים מאז ומעולם אך הגילאים הרלוונטיים השתנו עם התקופות. בתקופת הסבים והסבתות נישואין, לדוגמה, הגיעו בגיל צעיר מאד. כיום, נערים ונערות הנישואים בגיל 17 ומטה נתפסים כמשהו חריג, אפילו בעולם הדתי. בעבר, נערים ונערות נישאו בגיל צערי בהרבה. היום, נישואים מהווים ציון דרך משמעותי בחיים, אך לאו דווקא ציון בדרך להתבגרות. אילו נקודות מרכזיות בחיי מתבגרים בישראל קיימות כיום ואיך ניתן לחגוג אותן?

סיום בית הספר היסודי

סופה של תקופה היא תמיד סיבה למסיבה, וסיום בית הספר היסודי הוא בהחלט סיבה טובה לשמוח ולחגוג. נקודת הציון הזו מסמנת בחיי המתבגרים הצעירים את סוף תקופת הילדות וכניסה לעולמם של המתבגרים. לרב, התבגרות של נשים מתחילה מוקדם מזו של הגברים. במיוחד כיום, נשים מתחילות עם המחזור החודשי מוקדם מאשר בעבר ואפילו הכניסה לעולם המבוגרים מבחינת הדת, בת המצווה – מוקדמת יותר עבור נערות כך שעבור מרבית הנערות שילוב של חגיגות סיום בית הספר היסודי משולבות עם חגיגות הבת מצווה, הכניסה לחטיבת הביניים, וקבלת המחזור החודשי הראשון. התבגרות נכונה משלבת הכנה, הנחייה והדרכה בדרך לבגרות: חשוב להכין את הילדות לקראת קבלת הוסת הראשונה, גם באופן פרקטי. להראות להן פדים וטמפונים, להסביר איך משתמשים ומתי, להכין אותן למה שהן צפויות להרגיש עם המחזור הראשון ולהרגיע את חששותיהן. 

טקס סיום בית הספר היסודי משמעותי גם עבור נערים אולם ההכנה שיש לעשות בשלב זה בחייהם – מועטה יותר.

טקסי הבר – בת מצווה

כיום בתי ספר וגורמים אחרים מארגנים טקסי בר ובת מצווה, לרב בשנה הראשונה בה הילדים נכנסים למסגרות של חטיבת הביניים בכיתה ז’. לרב, טקסים אלו מלווים בחלוקת ספרי תנ”ך ועבור הנערים – בהכנה לבר מצווה ובעלייה לתורה. מסיבות לחגוג את הבר ובת המצווה נהוגות גם הן, חגיגות עתירות אורחים, מושקעות ורשמיות. 

סיום חטיבת הביניים ומעבר לתיכון

שלב נוסף חשוב בתהליך ההתבגרות הוא המעבר מחטיבת הביניים לתיכון. לעתים מדובר באותו בית הספר ואז אבן דרך זו הופכת משמעותית פחות, אך במידה והדבר כרוך במעבר לבית ספר חדש, כדאי לציין את הדבר ולאפשר למתבגר לפתוח דף חדש ובוגר יותר: לבחור בגדים חדשים, תספורת חדשה או לקבל החלטות משמעותיות לקראת בית הספר החדש.

קבלת תעודת זהות ראשונה

נקודת ציון משמעותית בחיי המתבגרים בישראל היא קבלת תעודת זהות ראשונה. תעודת הזהות היא המקום הראשון בו זהותם, כבוגרים לעתיד, נקבעת באופן רשמי והיא מהווה מעיין כניסה לעולם של מבוגרים. בעתיד, תעודת הזהות תאפשר להם להשתתף בבחירות, ובהווה היא מאפשרת להם להזדהות בפני גופים שונים כגון בנקים הדורשים זיהוי באמצעות תעודה שכזו. קבלת תעודת זהות ראשונה היא ציון דרך משמעותי בחיי מתבגרים שכדאי לציין בדרכים מיוחדות: להסביר ולהכין אותם לאחריות שיצטרכו להפגין בחייהם כבוגרים. 

טקס קבלת תעודת זהות ראשונה הוא טקס שבה להדגיש את הקשר והזהות של המתבגרים הצעירים כישראלים בישראל והוא מהווה אבן דרך משמעותית בתחילת דרכם כבוגרים בארץ. שנה לאחר קבלת תעודת הזהות הראשונה, יקבלו המתבגרים רישיון נהיגה ושנה נוספת לאחר מכן יתגייסו לשורות הצבא ממנו ישתחררו כבוגרים לחיים האזרחיים של ישראלים בישראל.

טקס קבלת תעודות זהות ראשונה הראשון נערך בתל אביב בינואר 1949 מי שהיה אז ראש העיר – ישראל רוקח חילק את תעודות הזהות הראשונות לשרים, חברי מועצת המדינה, חברי מועצת העירייה, מייסדיה של תל אביב ומנהלי המחלקות של המדינה ושל העירייה. הטקס התקיים ימים ספורים לפני קיומן של הבחירות ראשונות לכנסת הראשונה ולאחר שתעודות זהות נוספות חולקו במסגרת מבצע שנערך מספר חודשים קודם לכן בו היה עוצר בן שבע שעות שבו נערך מפקד אוכלוסין וחולקו תעודות זהות על מנת שניתן יהיה להצביע בבחירות. הראשון שקיבל תעודת זהות ראשונה היה שר הפנים הראשון מר יצחק גרינבוים. הטקס עצמו שודר ברדיו “קול ישראל” ואף הועבר בשידור לאמריקה.

עד היום ניתן דגש לטקס קבלת תעודת זהות ראשונה: למקום בו נערך הטקס, הדברים המושמעים בזמן הטקס ולהכנה לה זוכים התלמידים לפני הטקס. ניתן לבצע טקסים אלו במליאת הכנסת לאחר סיור במליאה, חדרי הועדות וחדרים נוספים במתחם. בחיפה נהוג לעתים לערוך את הטקס במחנות המעפילים בעתלית ובמקומות נוספים המהווים נקודות ציון משמעותיות בהתפתחות המדינה.

?מה עם מתנות לטקס תעודת זהות ראשונה

קבלת רישיון נהיגה

רישיון נהיגה היא הדרך לחיים עצמאיים, ואבן דרך נוספת בעלת חשיבות מרכזית בדרך של המתבגרים מילדות לבגרות. אמנם לא נערכים טקסים רשמיים לציון קבלת רישיון הנהיגה ואפילו לא של המעבר מרישיון זמני לקבוע, כזה שהשלט של “נהג חדש” אינה מתלווה אליו ואינו דורש ליווי של מבוגר, אולם חשוב להתייחס למאורע ולציין אותו, תוך מתן ליווי מתאים. כדאי להכיר למתבגר את המוסך, להכין ביחד עימו ערכה חירום לרכב ולוודא כי הם יודעים לטפל במצבים בהם יידרשו להחליף גלגל, למלא לבד דלק או אוויר בצמיגים, להבין איפה וכיצד בודקים את כמות השמן והמים במנוע והיכן משיגים חלופות במידה וחסר.

קבלת כרטיס אשראי ראשון

נקודת ציון נוספת חשובה בדרך לבגרות היא קבלת כרטיס האשראי הראשון. כרטיס זה יפתח בפני המתבגרים אפשרויות חדשות ודורש גם הוא הכנה ולימוד של כישורים חדשים: כיצד בודקים את דפי החשבון שהתקבלו, איך שולטים על ההוצאות ומוודאים שלא חורגים מהן? כיצד לאזן בין ההכנסות וההוצאות ולא להגיע למצב של מינוס בחשבון הבנק.

בישראל אין חלק במערכת החינוך אשר מכין את הנוער לחיים פיננסיים לאחר הבגרות – והידע הנדרש אינו ידע שנרכש מאליו. כדאי להכין את המתבגרים לקראת קבלת כרטיס האשראי הראשון וללמד אותם דבר או שניים בהלכות ממון. לוודא כי הם מכירים מושגים בסיסיים בתחום ומבינים את משמעויותיהם: מה זה אובר דראפט, מה זו הלוואה וכמה משלמים עליה? כמה עולה לנו הריבית? מהו המדד וכיצד החזרים יכולים להשתנות עקב השתנות המדד או הריבית? מה זה מנייה? אג”ח או דיבידנד. 

לא דרוש תואר בכלכלה אלא רק הכרות עם המושגים הבסיסיים שיאפשרו להם להתנהל נכון עם כספים – לתת כלים פרקטיים אשר יאפשרו להם לעקוב אחר ההוצאות שלהם, לאזן הוצאות והכנסות, לעקוב אחר ההשקעות ולהבין את המחיר שהם משלמים כאשר הם בוחרים לשלם בתשלומים, למשל.

סיום בית הספר ישירות לטקס תעודת זהות ראשונה

טקסי סיום בית הספר מעוגנים היטב במסורות של בתי הספר השונים וכוללים טקס רשמי, חלוקת תעודות ומתנות לטקס תעודת זהות ראשונה בסוף שנה לתלמידים. ישנם בתי ספר שיארגנו מופע גדול לקראת סיום הלימודים או ידרשו לבוש מיוחד. זה הזמן להכין את המתבגרים שלכם לקראת השלב הבא בחייהם – הצבא.

נקודת הציון האחרונה לפני החיים כבוגרים מן המניין – הגיוס

נקודת הציון האחרונה של המתבגרים לפני הפיכתם לבגירים לכל דבר ועניין, אזרחים מן השורה במדינת ישראל היא הגיוס לצבא. רצוי לבצע הכנה – חלקם יבחרו בעצמם לבצע הכנה בדמות קורסים והכנות שונות לקראת הגיוס או לקראת גיבושים קרבים
ובאים. כדאי לדבר איתם על המרחק מהבית, ולהתחיל להכין אותם לקראת החיים העצמאיים אליהם הם יוצאים ובעיקר בעיקר – לאחל להם בהצלחה.
ואל תשכחו עם מתנות לטקס תעודת זהות ראשונה זה יכול להיות כיסוי לתעודת זהות ביומטרית או כיסוי לחוגר לקראת השירות הצבאי.

Rate this post

כלי נגישות